Ką reikia žinoti apie naminių kačių priežiūrą

Du broliukai dobiliukai!
2021-02-05

Katės – vieni paslaptingiausių naminių gyvūnėlių, kurie nuo seno priskiriami medžiojančių gyvūnų kategorijai. Šių padarėlių kūnas nedidelis, turi gerą klausą ir puikią regą. Kitaip nei dauguma plėšrūnų – katė mėsėdis gyvūnas, o minta ji dažniausiai gyvu, savo pačios pagautu grobiu. Šiandien pasaulyje iš viso priskaičiuojama apie 38 katinų šeimai priklausančios rūšys. Katės, kaip gyvūnai, turi be galo gilią istoriją ir buvo įvairiai vertinamos gyvavusiose civilizacijose bei skirtingų laikotarpių metu. Vieni jas garbindavo, kiti tikėjo nešant blogį. Šiandien katės laikomos mielais ir ištikimais naminiais gyvūnėliais, kuriems reikalinga šiokia tokia priežiūra. Tad ką kiekvienam šeimininkui derėtų žinoti apie naminių kačių priežiūrą, kad gyvūnėlis jaustųsi laimingas ir mylimas?

Maistas

Kačių augintojai pirmiausia turėtų gerai išstudijuoti, ką ėda katės. Visiems žinoma, kad iš prigimties – tai plėšrus mėsėdis padaras, pats sau susimedžiojantis maistą. Katė gyvendama namuose savo medžiotojo instinktų neužmiršta, tačiau tokioje aplinkoje visgi nėra ką medžioti. Šiuo atveju gyvūnėlis kasdien turi gauti suderinto ir poreikius atitinkančio maisto. Katės šeimininkas turėtų žinoti: svarbiausia šiam gyvūnui – sveika mityba. Tai reiškia ne tik suderintą maistą, bet ir pakankamą porcijos dydį, kad nesijaustų alkana (katės nėra linkusios persiėsti). Pagrindinį mitybos racioną turėtų sudaryti baltymai, riebalai, angliavandeniai ir vitaminai, taip pat tinkamam organizmo funkcionavimui būtinas vanduo. Tiek sausas, tiek šlapias kačių maistas gali visapusiškai patenkinti katės poreikius, todėl papildomai maisto duoti nebūtina. Pastarasis maisto mišinys savo sudėtyje turi daug vandens, tad yra kur kas tinkamesnis nei sausas. Katėms nepatartina duoti pieno, jų mažytis organizmas sunkiai virškina laktozę. Į mitybos racioną taip pat būtina įtraukti žoles arba specialią pastą, dėl kurios lengviau pašalinami skrandyje susikaupę plaukų gumulėliai.

Švaros poreikis

Nors katės pačios geba puikiai pasirūpinti savo švara, tačiau kiekvienas šeimininkas turėtų bent kartą per dieną skirti šiek tiek laiko augintinio šukavimui. Tokiu būdu ne tik pamaloninsite savo katę, bet ir išvengsite namų pakampėse besikaupiančių plaukų. Prieš šukuojant reikėtų gražiai su kate „pasikalbėti“ ir gerai apžiūrėti jos kailį, ausis, akis, dantis, tarpupirščius ir nagučius. Pastaruosius reikia nepamiršti patrumpinti kas savaitę specialiai tam skirtomis žirklutėmis. Namuose taip pat būtinai turėkite specialiai katėms skirtą nagų draskyklę. Tuomet katė galės pasiaštrinti nagučius, o jūs išsaugosite sienas bei baldus. Valant ausis – atkreipkite dėmesį į tai, kokios spalvos siera. Jei ji juosvai ruda – tuomet nepulkite valyti patys, gyvūnėlį iškart gabenkite pas veterinarą. Katėms dažnai ašaroja akys, todėl valyti jas reikėtų itin švelniai su minkšta vatele, sudrėkinta specialiame skystyje arba suvilgytą virintame vandenyje.

Katės maudymas taip pat labai svarbi švaros palaikymo dalis, tačiau šie naminiai padarėliai nėra itin dideli maudynių mėgėjai. Jei jūsų augintinis vienas iš tokių – negrūskite per prievartą į vonią. Gyvūnėlių parduotuvėse rasite specialiai katėms skirto sauso šampūno, padėsiančio pašalinti iš kailio riebalų perteklių, tačiau būtina kailiuką gerai iššukuoti, kad katei laižant kailį ši priemonė nepatektų į burną. Vandeniui nesipriešinančias kates kartais sveika panardinti visu kūneliu po vandeniu, tačiau tuo reikėtų nepiktnaudžiauti, vengti šlapinti akis ir ausis. Išmaudžius katę su specialiai jai skirtu šampūnu kailis turi būti kruopščiai iššukuotas, o jei katė ilgaplaukė – tuomet šukuoti ir tuo pat metu džiovinti.

Smėlio dėžutė, kurioje katė darys gamtinius reikalus, taip pat privalo būti kasdien valoma. Tai suteiks katei daugiau komforto, o namuose taip nesijaus specifinis kraiko kvapas. Specialioje gyvūnėlių parduotuvėje galima rasti dviejų rūšių kraiko – paprasto ir kvepiančio. Pastarasis padeda užgožti nemalonų kvapą. Prie taip vadinamos smėlio dėžutės katinėlį būtina pratinti nuo pat mažens.

Pastovumas

Rutina – tai vienas labiausiai mėgiamų dalykų katės gyvenime. Šiam padarėliui patinka, kai viskas lieka taip pat: kambariai, daiktai, net ir žmonės. Katės prisiriša prie aplinkos, todėl nauji namai ar nauji šeimininkai gyvūnėliui gali sukelti nemažai streso. Augindami katę stenkitės nekeisti jos daiktų buvimo vietos, visuomet patikrinkite, ar neužsitrenkė durys tų patalpų, kuriose stovi reikalingiausi katės daiktai.

Bendrauk ir žaisk

Katės visai kaip maži vaikai. Jas reikia ne tik kalbinti, glostyti, bet ir kartais pažaisti. Žaidžiant su augintiniu, jo viduje pabunda medžioklės instinktai. Žaidimo objektas (pelytė, kamuoliukas, šluotelė) turi būti pagaminti iš minkštų, pūkuotų audinių ar plunksnų. Tokie žaislai katei primena grobį, kurį ji bet kokiu atveju nori sugauti.

Nors katės atrodo labai pasipūtę gyvūnai, tačiau savo šeimininkams, nestokojantiems meilės, švelnumo ir dėmesio, gali būti patys mieliausi padarėliai, atsilyginantys su kaupu. Palikdami katę vieną ilgėliau, grįžę būtinai parodykite jai šiek tiek dėmesio vos tik įžengsite pro duris. Nevaržykite augintinio, leiskite katei padūkti ir atraskite laiko su ja pabendrauti kiekvieną dieną. Būsimiems kačių šeimininkams būtina žinoti, jog ignoruodami katę skatinate jos laukėjimą, tokiu atveju Jūsų augintinis gali nustoti ėsti, tapti nepakenčiamu ir aršiu, todėl negailėkite jam dėmesio, meilės ir rūpesčio.

Jei dar tik svarstote apie katės įsigijimą, štai Jums keli faktai apie šiuos nuostabius augintinius:

  • Katė – didelė miegalė, vidutiniškai pramieganti du trečdalius paros, todėl puikiai tinka žmonėms, mėgstantiems ramybę namuose.
  • Palyginti su šunimis, kačių smegenys biologiškai panašesnės į žmogaus. Už sukeltas emocijas atsakingos tos pačios smegenų sritys.
  • Pasaulyje populiariausiais kačių šeimos augintiniais laikomos persų kilmės katės.
  • Katės išprakaituoja per savo letenėles.
  • Katės nemėgsta citrusinių vaisių kvapo.
  • Naminės katės gyvenimo laikotarpis svyruoja iki 15 metų ir yra tris kartus ilgesnis už laukinės.
  • Katė, mosikuodama savo uodega į šonus, – svarsto, ką daryti.
  • Kačių šeimos augintiniai geriausiai mato į tolį bei naktį. Šiuo paros metu jų matomumas yra 6 kartus didesnis už žmogaus.
  • Katės jaučia kvapus 14 kartų aštriau nei žmogus.
  • Katės ūsai atsakingi už katės orientavimąsi aplinkoje. Nukirpus ūsus – orientuotis taps sudėtinga.
  • Katės glostymas padeda sumažinti širdies dūžių dažnumą bei kraujo spaudimą. Žmonės, turintys problemų su širdimi, turėdami šį augintinį gyvena ilgiau už tuos, kurie jo neturi.
  • Katėms alergiški žmonės dažniausiai reaguoja į katės seiles bei pleiskanojančią odą. Reguliariai maudoma katė kur kas rečiau sukeltų alerginę reakciją.
  • Katė blogai jausis tuose namuose, kur šeimos nariai nuolat konfliktuoja ir barasi tarpusavyje. Toks tarpusavio bendravimas katėms sukelia daug streso, turi įtakos augintinio norui pasprukti iš namų.
  • Kačių trynimasis nereiškia, jog gyvūnėlis meilinasi. Augintinis tokiu būdu pasižymi Jus kaip savo grupės narį, palikdamas savo kvapą, kuris, beje, stipresnis už žmogaus.
  • Katės labai nemėgsta čežėjimo po letenėlėmis ir juo labiau nemėgsta, kai jos limpa. Ant grindų patiesta folija arba lipni juosta – puikus būdas atbaidyti katę nuo jos pačios tualetu paverstos vietos.
  • Taigi, katės nors ir keisti, tačiau labai mieli namų augintiniai, kuriems atsispirti tikrai neįmanoma.

Comments are closed.